İşlem gören hazır gıdalar depresyon yapıyor

20 Eylül 2023 günü yayınlanan araştırmada, aşırı işlenmiş gıdaların büyük miktarlarda tüketilmesinin depresyonla bağlantılı olabileceği ortaya çıktı.

Ultra işlenmiş gıdalar tuz, şeker, hidrojene yağlar ve katkı maddeleri bakımından yüksektir. Bunlar arasında cips ve soda gibi temel abur cuburların yanı sıra birçok hazır yemek, yoğurt ve paketlenmiş ekmek de yer alıyor.

JAMA Open Network dergisinde yayınlanan çalışma, 42 ila 62 yaşları arasındaki 31.000’den fazla kadının yeme alışkanlıklarına ve zihinsel sağlık durumuna baktı. Katılımcılar, uzun süredir devam eden gözlemsel bir çalışma olan Hemşirelerin Sağlığı Çalışması II’den geldi. gruptu ve neredeyse tamamı beyazdı.

AŞIRI İŞLENMİŞ GIDA TEHLİKESİ!

Araştırmacılar, en fazla işlenmiş gıdayı (günde dokuz porsiyon) yiyen kadınların, günde dört porsiyondan fazla olmamak kaydıyla en az yiyenlere kıyasla depresyona yakalanma olasılığının %50 daha fazla olduğunu buldu. Çalışma, yapay tatlandırıcılar içeren yüksek miktarda yiyecek ve içecek tüketmenin özellikle olumsuz bir etkiye sahip olduğunu buldu.

Avustralya, Victoria’daki Deakin Üniversitesi Gıda ve Ruh Hali Merkezi’nde doktora sonrası araştırmacı olan Melissa Lane, yeni araştırmanın “dünya çapında, aşırı işlenmiş gıda alımının daha yüksek olmasının depresyon geliştirme riskinin daha yüksek olmasıyla ilişkili olduğunu ortaya koyan diğer gözlemsel çalışmaları desteklediğini” söyledi.

Araştırmayı aşırı işlenmiş gıdaları zihinsel sağlıkla karşılaştıran diğer araştırmalardan ayıran şey, araştırmacıların, katılımcılar herhangi bir depresyon belirtisi bildirmeden önce çalışmaya başlaması ve ardından bunları zaman içinde takip etmesidir. Bu onların bir kişinin beslenme düzeni ile depresyona yakalanma riski arasında daha güçlü bir bağlantı kurmalarına olanak sağladı. Ancak çalışmanın bir sınırlaması, çok az sayıda beyaz olmayan kadını içermesi ve hiçbir erkeği içermemesiydi, bu da bulguların herkese uygulanmasını zorlaştırıyordu.

Yeni araştırmada yer almayan Lane, aşırı işlenmiş gıdalar ile depresyon arasında neden bir bağlantı olduğunun hala belirsiz olduğunu söyledi.

SORUN DİYET Mİ DEPRESYON MU?

Hangisinin önce geldiğini belirlemek de zor olabilir: diyet mi yoksa depresyon mu?

Yeni araştırmada yer almayan Cleveland Clinic’ten klinik psikolog Susan Albers, “Depresyonda olduğumuzda çok fazla enerjimiz olmuyor” dedi, “bu yüzden enerjimiz azaldığında bu yiyeceklere ulaşmak kolay Enerjileri var ve yemek pişirmek ya da market alışverişi yapmak için motivasyonları yok; sadece bir paket açın ve gitmeye hazırlar.”

Çalışma klinik bir çalışma değildi, bu nedenle aşırı işlenmiş gıdaları yemenin depresyona neden olduğunu gösteremez, ancak Albers diğer araştırmaların da bunun tersini gösterdiğini söyledi: lif, vitamin ve mineraller gibi temel besinlerle dolu bütün gıdaları tüketmek, iyi bir zihinsel sağlıkla bağlantılıdır .

Aşırı işlenmiş gıdaların beyinle yakından bağlantılı olduğu gösterilen bağırsağı nasıl etkileyebileceğine dair bazı ipuçları olduğunu ekledi.

Boston’daki Massachusetts Genel Hastanesi’nin klinik ve translasyonel epidemiyoloji birimi başkanı, çalışmanın ortak yazarı Dr. Andrew Chan, “Aşırı işlenmiş gıdaların aslında normal bağırsak mikrobiyomunu bozabileceğine dair yeni kanıtlar var” dedi.

HAZIR GIDA DEPRESYON YAPIYOR

Chan, bu gıdalardan çok yiyen insanların bağırsaklarının daha proinflamatuar olduğunu ve bunun da bağırsak mikrobiyomunun depresyon riskini etkileyen molekülleri serbest bırakmasına neden olabileceğini söyledi.

Albers, aşırı işlenmiş gıdalar ile depresyon arasındaki bağlantının bir başka olası açıklamasının yapay tatlandırıcılara odaklandığını söyledi . Yapay tatlandırıcıların, beynin ATP adı verilen bir kimyasalı doğru miktarda salmadığı purinerjik iletim adı verilen bir sürece neden olabileceğini söyledi. ATP, nöronlar arasında mesajlar göndermek için beyindeki diğer moleküllere (özellikle iyi hissettiren kimyasallar olan serotonin ve dopamine) bağlanır. Bu bozulma beyinde iltihaplanmaya neden olur ve uzmanların aşırı işlenmiş gıdaların depresyonla bağlantılı olabileceğini düşünmesinin bir nedeni de budur.

Araştırmacılar bir gün aşırı işlenmiş gıdaların depresyon riskini artırdığını kanıtlarsa, bu bulgu bu duruma sahip olanlara olası bir yardım sunabilir.

Chan, “Bu, depresyonu olan insanlar için özellikle önemli bir fikir olabilir çünkü hem depresyonu hem de baş edilmesi daha zor olabilecek uzun vadeli sorunları önlemenin nispeten kolay bir yolu olabilir” dedi.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir