Kerkük’ün resmi dili artık Türkçe!

Kerkük’ün resmi dili Kerkük Valiliği tarafından Türkçe olarak ilan edildi. Resmi dil uygulaması, 2023 yılında Irak’ın Kerkük kentinde alınan Türkçe’nin resmi dil olarak kabul edilmesi kararını ve bu kararın detaylarını açıklıyor. İşte ilandaki ana noktalar:

  1. Kararın Tarihi: 2008 yılında alınan Türkçe’nin resmi dil olarak kabul edilmesi kararı, 2023 yılında yürürlüğe girmiş.
  2. Açıklama: Kerkük Valiliği tarafından geçtiğimiz pazartesi günü yapılan açıklamada, Türkmenlerin yoğunlukta yaşadığı Kerkük kentinde Türkçe’nin resmi dil olarak kullanılacağı belirtilmiş.
  3. Uygulanma: Kararın yürürlüğe girmesinin ardından kentteki bütün resmi dairelerin tabelalarında ve resmi yazışmalarda Türkçe kullanılması kararlaştırılmış.
  4. Dil Çeşitliliği: Kerkük Valisi Rekan el-Ciburi tarafından imzalanan kararla kentteki bütün tabelalarda Türkçe’nin yanı sıra Arapça, Kürtçe ve Süryanice de kullanılacak.
  5. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Katkısı: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya ziyareti dönüşünde gazetecilere verdiği röportajda, Kerkük kentindeki olaylarla ilgili Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ve MİT Başkanı İbrahim Kalın’a talimat verdiğini belirtmiş.

Bu gelişme, Kerkük’te dil politikalarının ve etnik grupların hassasiyetlerinin bir sonucu gibi görünüyor ve Türkçe’nin resmi dil olarak kabul edilmesiyle birlikte dil çeşitliliği de korunmuş gibi görünüyor.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir