Yeni nesil cerrahi robot Versius! Cerrah robot iş başında!

Bildirildiğine göre küresel tıbbi robot pazarı, %18,6 bileşik yıllık büyüme oranıyla (CAGR) 2022’de 11,17 milyar dolardan 2023’te 13,25 milyar dolara yükseldi. Bunun yanı sıra, küresel yumuşak doku robotik destekli MAS pazarının yıllık 7 milyar doların üzerinde bir değere sahip olduğu tahmin ediliyor ve yılda %15’in üzerinde büyüyor.

CERRAHİ ROBOT İŞ BAŞINDA

Tıbbi robot, hastalara sağlanan bakım standardını yükseltmek için kullanılan çok amaçlı bir cihaz türünü ifade eden uzman bir hizmet robotudur. Bu robotların bir alt kümesi olan cerrahi robotlar, karmaşık cerrahi prosedürlerde, uzuv protezinde, felçli hastanın rehabilitasyonunda ve sağlıkla ilgili diğer görevlerde kullanılmaktadır.

Tanınmış cerrahi robotik girişimlerinden biri Cambridge merkezli CMR Surgical’dır. Şimdi şirket, Ally Bridge Group, Cambridge Innovation Capital, Escala Capital, LGT, Lightrock, RPMI Railpen, SoftBank Vision Fund 2 (yakın zamanda Cato Networks’e yatırım yaptı), Tencent (yakın zamanda Cato Networks’e yatırım yaptı) dahil olmak üzere mevcut büyük yatırımcılarının liderliğindeki 165 milyon dolarlık fon toplamayı kapattı . Curacel ve Broken String Biosciences’ı ve Watrium’u destekleyen şirket.

Yeni sermaye, yeni teknolojik gelişmeler de dahil olmak üzere sürekli ürün inovasyonunu desteklemek ve sistemin mevcut ve yeni önemli coğrafyalarda daha fazla ticarileştirilmesini desteklemek için kullanılacak. CMR’nin vizyonu, küresel olarak gerçekleştirilen robot destekli prosedürlerin sayısını hızla artırarak MAS’ı evrensel olarak erişilebilir hale getirmektir.

TEKNOLOJİYİ GELİŞTİRMİŞ OLMAK MUTLULUK VERİYOR

CMR Surgical İcra Kurulu Başkanı Supratim Bose şunları söyledi: “Bu son kilometre taşını geçerken ve minimal erişimli cerrahiyi herkesin kullanımına sunma vizyonumuza doğru çalışırken ekiplerimizle ve CMR’nin temsil ettiği şeyle inanılmaz derecede gurur duyuyorum. MAS’ın hastalar için faydaları çok büyük ve Versius’un dünya çapında benimsenmeye devam ettiğini ve hastaneler, cerrahlar ve nihayetinde onların hastaları üzerinde yarattığı olumlu etkiyi görmek beni heyecanlandırıyor.

Lightrock ve CMR Surgical Yönetim Kurulu Başkanı Umur Hursever şunları söyledi: “Lightrock olarak insanlığa ve gezegene olumlu katkı sağlayan yenilikçileri desteklemeye kararlıyız. Sadece CMR’nin ürünü Versius’tan değil, aynı zamanda olağanüstü insanlarından da her zaman etkilendik. CMR, robotik cerrahiyi hem prosedür hem de coğrafi açıdan demokratikleştiren, farklılaştırılmış bir robot deneyimi olan Versius ile kendi yolunu açan yenilikçilerden biridir. Bu son zamla birlikte, robotik anahtar deliği ameliyatını herkesin kullanımına sunma misyonunda CMR’yi desteklemekten mutluluk duyuyoruz.”

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir